Güncel Yazılar
Ana Sayfa / Günlük Dualar / Namazdan Sonra Okunacak Dualar

Namazdan Sonra Okunacak Dualar

Namazdan Sonra Dua :

Namazlardan sonra, okunması gereken belli bir dua yoktur. Herkes ihtiyacına göre dua eder. Hep aynı duayı okumak uygun değildir. Ne istediğini şuurlu olarak bilmek gerekir. Ne istediğinin farkında olmadan dua etmek uygun olmaz. Belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi dua etmek mekruhtur. Dua, uyanık bir kalp ile ve sessiz yapılmalıdır! Duayı yalnız namazlardan sonra ve belli zamanlarda yapmak da mekruhtur. Her fırsatta dua etmelidir! “Namazı kıldıktan sonra; ayaktayken, otururken ve yan yatarken Allah’ı anın.” (Nisa Suresi, 103)

Namazdan Sonra Edilecek Tesbihat Duası’na buradan ulaşabilirsiniz.

Namazlardan sonra büyüklerimiz şöyle dua ederlerdi:

Elhamdülillahi Rabbil’âlemîn. Essalâtü vesselâmü alâ resûlinâ Muhammedin ve Âlihî ve Sahbihî ecma’în.

Yâ Rabbî! Kıldığım namazı kabul eyle! Ahir ve akıbetimi hayır eyle. Son nefesimde Kelime-i tevhid söylememi nasip eyle. Ölmüşlerimi af ve mağfiret eyle.

Allahümmagfir verham ente hayrürrâhimîn. Teveffenî müslimen ve elhıknî bissâlihîn. Allahümmagfir-lî ve li-vâlideyye ve lilmü’minîne vel mü’minât yevme yekûmül hisâb.

Ya Rabbî! Beni şeytan şerrinden ve düşman şerrinden ve nefs-i emmârem şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler, helal ve hayırlı rızıklar ihsan eyle! Ehl-i islama selamet ihsan eyle! A’day-ı müslimini kahır ve perişan eyle! Kafirlerle cihat etmekte olan Müslümanlara imdad-i ilahiyyen ile imdat eyle!

Namazdan sonra dua
Namazdan sonra dua

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül’afve fa’fü annî.

Ya Rabbî! Hastalarımıza şifa, dertli olanlarımıza deva ihsan eyle!

Allâhümme innî es’elükessıhhate vel-âfiyete vel-emânete ve hüs-nelhulkı verrıdâe bilkaderi bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn.

Anama, babama ve evladlarıma ve akraba ve ahbabıma ve bütün din kardeşlerime hayırlı ömürler ve hüsn-i hulk, akl-ı selim ve sıhhat ve afiyet, rüşdü hidayet ve istikamet ihsan eyle ya Rabbi!

Âmîn. Velhamdü-lillâhi rabbil’âlemîn.

Allahümme salli ala…,

Allahümme bârik alâ…,

Allahümme Rabbenâ âtinâ…

Velhamdü lillâhi Rabbil’âlemîn. Estagfirullah, estagfirullah, estagfirullah, estagfirullahel’azîm elkerîm ellezî lâ-ilâhe illâ huv elhayyel-kayyûme ve etûbü ileyh.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

(Ya Muaz, vallahi seni seviyorum, her namazdan sonra, şu duayı bırakmadan oku: “Allahümme e’ınnî alâ zikrike ve şükrike ve hüsni ibâdetike”.) [Nesai] Anlamı : Ya Rabbi, seni zikretmeyi, sana şükredip güzel ibadet etmeyi bana nasip eyle.

Allah (c.c.) kıldığınız namazları ve ettiğiniz duaları kabul eylesin. Amin.

Hakkında: admin

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir