Güncel Yazılar
Ana Sayfa / Peygamberlerin Duaları / Hz. Adem’in Duası

Hz. Adem’in Duası

Hz Ademin Duası : Hz. Adem (a.s.) ve eşi (Hz. Havva), cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir : َ

Hz Ademin Duası, Arapça Okunuşu
Hz Adem’in Duası Arapça Yazılışı

 

Hz Ademin Duası Türkçe Okunuşu : “Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve il-lem teğfir lenâ ve terhamnâ le-nekûnenne minel-hâsirîn.

Hz Ademin Duası Anlamı: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!” (A’râf, 7/23)

Bu duayı Hz. Adem ve eşi (Hz. Havva), cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır. (A’râf, 7/19-22; Bakara, 2/35-36)

Adem (vahiy yoluyla) Rabbi’nden birtakım kelimeler aldı, (bu kelimelerle amel edip Rabb’ine tövbe etti ve affı için yalvardı. Allah da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.” (Bakara, 2/37)

Yüce Allah, Adem (a.s.) ve eşinin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve Havva’nın tövbe ve duası, nesli için örnek olmuştur. Bu duada yüce Allah, müminlere; insanın hata edebileceğini, yasak bir fiili işlediği zaman kendi nefsine zarar vermiş olacağını, bu durumda günahtan derhal tövbe edip affedilmesi için yalvarması gerektiğini, böyle yaparsa bağışlayacağını bildirmektedir.

Aşağıda, Nihat Hatipoğlu Hocamızın Hz Ademin Duası konusuyla ilgili videoyu dinleyebilir / izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : İstiğfar Duası yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Hakkında: admin

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir