Güncel Yazılar
Ana Sayfa / Günlük Dualar / Eve Girerken ve Evden Çıkarken Okunacak Dua

Eve Girerken ve Evden Çıkarken Okunacak Dua

Eve Girerken ve Evden Çıkarken Okunacak Dua

Eve sağ ayakla girip selam vermeli. Evde kimse yoksa, (Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn) demeli
“Eve Girerken İhlâs-ı şerîfi okuyan, yoksulluk görmez!”  buyruldu Hadis-i Şeriflerde. [T.Kurtubi] Bir kere “Kulhüvallâhü (İhlas)” suresini ve bir kere de “Ayetel kürsi‘yi” okuyanın evine şeytan giremez.

Evden çıkarken Ayet-el kürsi okumalı. Evden çıkarken “Ayet-el kürsi‘yi” okuyan, eve dönünceye kadar belalardan emin olur.
Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki: “Evinden çıkarken Ayet-el kürsi okuyana, yetmiş melek, evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.”
“Evden çıkarken “Bismillâh, tevekkeltü ‘alallâh, Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır.”

Evden Çıkarken Okunacak Dua Arapça
Evden Çıkarken Okunacak Dua Arapça

Anlamı : Allah’ın ismiyle (Allah’ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a dayandım. (O’na dayanıyor, O’na güveniyorum) Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah’ın yardımıyla olur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) evden çıkarken şu duayı okurdu “Bismillahi tevekkeltü alallahi Allahümme inni euzübike en edille ev udalle ev ezille ev üzelle ev azlime ev uzleme ev echele ev yüchele aleyye.

Anlamı : Allah’a güvenerek,Allah’ın adıyla çıkıyorum.Allah’ım! Sapmaktan veya başkalarının beni saptırmalarından,günah işlemekten veya başkalarının bana günah işletmesinden,zulmetmekten veya birilerinin zulmüne uğramaktan,cahillikten veya cahil isnadında bulunmaktan Sana sığınırım.

Ayrıca evden çıkarken “Kendimin, aile efradımın rızkını helalden kazanıp, kimseye muhtaç olmamak, ibadetlerimi uygun yapabilmek ve insanlığa hizmet edebilmek için işime gidiyorum” diye de niyet etmelidir.

Hakkında: admin

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir